Probíhá přestavba e-shopu. Děkuji za trpělivost.

Mé vlněné lásky

Mé vlněné lásky

Miluju velké, pestré vlněné šátky. Začalo to před pár lety vlastně náhodou.

Blíží se začátek prosince a s ním Austerlitz. Potřebuju dát dohromady kostým vhodný pro ruskou ženu. Hledám inspiraci na internetu a u toho objevím šátky z Pavloposadu. Je to láska na první pohled.

Výroba vlněných šátků v městečku Pavlovský Posad nedaleko Moskvy má více než dvousetletou tradici. Do roku 1970 se motivy tiskly na šátky pomocí dřevěných vyřezávaných forem. Na jeden šátek bylo často třeba až 400 otisků. Dnes se sice už tiskne pomocí síťovaných šablon, ale stále je znát obrovská láska a úcta k tradici a lidské práci. Každý šátek má své jméno a svého autora.

Pavloposadské šátky jsou nejčastěji z vlny nebo z pravého hedvábí, ale vyrábějí se už i bavlněné a viskózové. Z množství motivů a barev až přechází zrak. Prohlížení výrobků z Pavloposadu mi připomíná procházku obrazovou galerií.

Je mi jasné, že na tenhle Austerlitz takový šátek mít nebudu. Ale připisuju si ho alespoň na seznam svých přání.

Nedlouho poté mám v rukách svůj první Pavloposad. Dárek od mého muže ze služební cesty do Moskvy. Je velký, měkoučký a nádherný. Jemná krémově bílá vlna s motivem květin v zelených, béžových a fialových tónech, lemovaná krémovými, vlněnými třásněmi. Tenhle motiv je jeden z původních, které se tiskly kdysi dávno ještě dřevěnými formami.

Můj první Pavloposad

Nemůžu se ho nabažit a nosím ho pořád. Na podzim a v zimě kolem krku nebo uvázaný kolem hlavy místo čepice. Na jaře a v létě poslouží jako lehký svetřík. Do města, do lesa i jen tak doma. A pomalu zjišťuju, že jeden prostě nestačí.

Z další služební cesty se můj muž proto vrací s dalšími dvěma šátky. Jedním velkým černým s tradičním ruským motivem růží pro mě a menším modrým pro dceru. Jsou jí sice teprve tři roky, ale už chce mít taky vlastní Pavloposad. A protože i dva jsou pořád málo, často si od ní ten modrý půjčuju.

Můj druhý šátek

Půjčený od dcery

Rodina i kamarádky se mě na šátky často ptají. A to už je jen krůček k první velké objednávce přímo z Pavloposadu.

Dnes má svou vlastní vlněnou lásku nejedna žena z mého okolí. A všechny se svorně rozplýváme nad tím, jak jsou pohodlné, praktické a hlavně krásné.

A teď jsou tu i pro vás, aby vás zahřály, pohladily, a rozzářily mrazivé adventní dny svými pestrými barvami. Do konce roku jsou na e-shopu Ateliér LuPa radost se slevou 25 %.

Přeji vám, ať se z nich radujete dlouhé roky.